Województwo Śląskie

2016

INDUSTRIADA 2016

Święto Szlaku Zabytków Techniki w 2016 odbywa się w 44 zabytkach w 27 miejscowościach województwa śląskiego.

Program napędzany przez legendy

Czy Skarbnik lubił śpiew kanarków? O co spierali się Tesla z Edisonem? Skąd się wzięła huta w górskim kurorcie? Gdzie dworzec kolejowy jest starszy od miasta? Czy król cynku miał pakt z diabłem? W tym roku program INDUSTRIADY napędzają przemysłowe legendy, czyli opowieści związane z wydarzeniami historycznymi i osobami aktywnie uczestniczącymi w procesie industrializacji.

A że tych osób i wydarzeń było niemało, to uczestnicy festiwalu będą mogli wybierać spośród prawie 400 wydarzeń.

Najbardziej niecierpliwych z pewnością ucieszy piątkowy rozruch maszyn odbywający się w Chorzowie, Czeladzi, Katowicach, Rybniku, Siemianowicach Śląskich i Zabrzu. Bogaty program przygotowała (wspólnie z instytucją kultury Ars Cameralis) Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, część dawnej KWK Saturn w Czeladzi, która proponuje wielkoformatową projekcję filmów i fotografii, warsztaty dla dzieci, strefę relaksu i monumentalne widowisko Symfonia Hutnicza Teatru Titanick z Niemiec oraz urzekającą architekturę i oryginalne maszyny. Rozruch maszyn w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich uświetni projekcja pokazu multimedialnego „Przemysłowe Legendy“ towarzysząca koncertowi zespołu Dżem (godzina 21.00). Zobaczymy filmy, zdjęcia, grafiki opowiadające o miejscach i obiektach odchodzących właśnie w świat legend i podręczniki historii. Poznamy też codzienne życie dawnych społeczności robotniczych, ich zmagania, wierzenia i nadzieje.

Dzieci, pasjonaci techniki i dobra rozrywka

W bogatym programie INDUSTRIADY wszyscy znajdą coś ciekawego. Ponad 70 wydarzeń przygotowano z myślą o dzieciach. Najmłodsi mogą zajrzeć do Gliwic, gdzie poznają tajniki wykonywania odlewów żeliwnych, albo wybrać się na poszukiwanie srebrnego pociągu w Gliwicach. Pasjonaci techniki zapewne nie przegapią zwiedzania śluzy Rudziniec i rejsów po Kanale Gliwickim czy nocnego zwiedzania w Browarze Zamkowym w Cieszynie albo uruchomienia ponad 100-letnich maszyn w Walcowni Cynku w Katowicach i warsztatów z elektroniki oraz nauki gry na cewkach Tesli w Muzeum Energetyki w Łaziskach. Kto woli sobotę 11 czerwca spędzić bardziej rozrywkowo, niech wybierze się na wycieczkę szlakiem bielskich murali reklamowych i artystycznych (początek w Starej Fabryce w Bielsku-Białej), odwiedzi Art Naif Festiwal w Katowicach, zajrzy do Szybu Maciej w Zabrzu, gdzie występuje Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” lub posłucha „Miuosha” w Siemianowicach Śląskich. Każdy natomiast powinien odwiedzić zabrzańską Sztolnię Królowa Luiza. W sobotę 11 czerwca premierowo otwierany jest tam Park 12C, czyli podziemne królestwo maszyn górniczych i naziemna strefa wynalazków. Kto potrafi grać na akordeonie, niech dołącza do orkiestry Marcina Wyrostka i ustanawia w Luizie rekord świata w liczbie akordeonistów równocześnie grających ten sam utwór. Muzycznie zapowiada się też finał INDUSTRIADY zaplanowany w Muzeum Śląskim w Katowicach, gdzie przygotowywany jest koncert multimedialny „Rasa. Pieśni antracytu”. Na specjalnie ustawionej scenie pojawi się około 100 artystów i zaprezentuje utwory łączące górników z całego świata.

W sobotę 11 czerwca przekonać się będzie można, że łączą je nie tylko przemysłowe historie, ale i bezpłatny transport.

Skorzystanie z bezpłatnego transportu Kolejami Śląskimi lub KZK GOP umożliwia specjalny kupon. Szczegóły na stronie industriada.pl. Dodatkowe INDUbusy przygotowane przez Metropolię Silesia obsługują 20 przystanków. Łączą też dworce kolejowe w Gliwicach, Zabrzu, Chorzowie Batorym, Katowicach i Sosnowcu z wybranymi obiektami INDUSTRIADY. W tych autobusach nie trzeba mieć kuponu. Kolejne 3 busy, również bezpłatne, połączą obiekty z Bielska-Białej, Ustronia i Cieszyna. Bezpłatne busy będą także kursowały w Chorzowie (na trasie Huta Królewska – Szyb Prezydent) oraz w Częstochowie, gdzie pętlę łączącą tamtejsze obiekty obsługują zabytkowe „ogórki”, w których spotkamy emerytowanych przewodników z MPK Częstochowa. Także pomiędzy katowickim Giszowcem, Nikiszowcem i Szybem Wilson kursować będzie specjalny autobus – Ewaldobus. Nie można zapomnieć również o płatnych przejazdach kolejami wąskotorowymi pomiędzy Bytomiem i Tarnowskimi Górami.

INDUSTRIADA w liczbach

 • 44 zabytki techniki
 • 27 miast
 • 376 wydarzeń, z czego 342 są dostępne bezpłatnie,
  a tylko 51 wymaga wcześniejszej rezerwacji
 • 170 stacji Kolei Śląskich
 • 71 wydarzeń dla dzieci
 • 57 warsztatów
 • 49 tras do zwiedzania
 • 35 gier miejskich, podwórkowych i terenowych
 • 25 wystaw
 • 24 pokazy
 • 22 koncerty
 • 11 pokazów filmowych
 • 8 obiektów zaprasza na Rozruch maszyn
 • 7 podziemnych tras
 • 6 okazji do przejażdżki koleją lub drezyną
 • 4 platformy widokowe
 • 3 pokazy świetlne i sztucznych ogni
 • 2 pokazy mappingu
 • 1 rekord Polski?

Materiały i działania zapewnione przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w ramach działań organizacyjnych i promocyjnych INDUSTRIADY 2016 – Święta Szlaku Zabytków Techniki.


Zobacz aktualności

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie