Województwo Śląskie

2015

INDUSTRIADA w pigułce

13. 06. 2015, 372. 42. 27 – to wcale nie adres wirtualnego serwera, tylko liczby, za którymi stoją realne atrakcje. Tegoroczna INDUSTRIADA – Święto Szlaku Zabytków Techniki pełną moc osiągnie w sobotę 13 czerwca, ale rozruch maszyn rozpocznie się już w piątek wieczorem. Możemy wybierać spośród 372 wydarzeń w 42 zabytkach zlokalizowanych w 27 miastach.

W świecie w którym komunikujemy się wirtualnie, wirtualnie odpoczywamy, a część z nas nawet pracuje wirtualnie, INDUSTRIADA pozwala poczuć prawdziwe emocje. Umożliwa kontakt z autentycznymi obiektami, maszynami oraz pełnymi pasji ludźmi. Święto Szlaku Zabytków Techniki to unikatowe wydarzenie, dzięki któremu możemy zwiedzać miejsca niedostępne na co dzień, uruchamiać 100-letnie maszyny, wchodzić pod ziemię, wspinać się na wieże wyciągowe szybów górniczych czy nawet podróżować za darmo po całym województwie śląskim.

Motyw i start

Ideą łączącą wszystkie wydarzenia organizowane w tym roku z okazji Święta Szlaku Zabytków Techniki jest praca. Organizatorzy potraktowali ten motyw bardzo poważnie i... dołożyli sobie pracy, dzięki czemu świętowanie możemy zacząć już późnym wieczorem w piątek 12 czerwca. Wtedy to w Chorzowie, Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach i Tarnowskich Górach będziemy mieli szansę na nocny kontakt z zabytkami techniki. Oficjalny początek festiwalu zaplanowano w katowickiej Walcowni Cynku, gdzie o godzinie 22.00 rozpocznie się Industrialny Rave. Dzięki temu z funkcjami starej fabryki, jeszcze niedawno zapomnianej i zniszczonej, a dziś stojącej u progu nowego życia, spotka się energetyczna siła muzyki.

Efekty i finał

W bogatym programie INDUSTRIADY każdy znajdzie coś ciekawego. Rodziny z dziećmi z pewnością zainteresują warsztaty naukowe (Poskramiacze energii, Fizyka od kuchni), warsztaty artystyczne (Z nudelkulom na Ty), zabawy z historią w tle (smyczenie kibla, bieg w gumiokach, kulanie felgi, Bajtelindustriada) czy przejażdżki kolejką wąskotorową. Pasjonaci techniki też będą zadowoleni. Zwiedzanie śluzy Rudzieniec, wejście na wieżę wyciągową szybu KWK Murcki-Staszic, wernisaż wystawy maszyn w Walcowni Cynku, a do tego warsztaty, wycieczki, pokazy, prelekcje... wybór nie będzie łatwy. Kto szuka wrażeń artystycznych, może wybierać między koncertami pod i nad ziemią (wystapią między innymi Oberschlesien, Kapela ze wsi Warszawa, Fair Weather Friends czy Brodka), wystawami (specjalnie z okazji INDUSTRIADY Erwin Sówka pokaże nowy obraz) i spektaklami teatralnymi (w plenerze, w całkowitych ciemnościach czy w tańcu). A na koniec mistrzowski finał – Miuosh, NOSPR i Jimek oraz parkour i laserowy pokaz nagrodzony w Las Vegas (wszystko w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu).


Zobacz aktualności

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie