Województwo Śląskie

Aktualności

Nowe szaty uniwersytetu

Dobiega końca przebudowa budynku rektoratu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Władze uczelni przedstawiły dziś także koncepcję zagospodarowania kampusu


W konferencji prasowej podsumowującej dotychczasowy stan prac modernizacyjnych obok rektora Uniwersytetu Ekonomicznego Roberta Tomanka i prezydenta Katowic Marcina Krupy uczestniczył marszałek Wojciech Saługa.

„Uczelnie, które funkcjonują w naszym województwie, świadczą o jego randze i przyczyniają się do jego rozwoju. Siłą gospodarki są dobrze wykształcone kadry, które się tu szkolą, dlatego samorząd wojewódzki od lat wspiera rozwój uczelni. To historyczne miejsce jest w trakcie gruntownej modernizacji i ważne, by te nowe funkcje były realizowane na styku biznes-nauka-samorząd, bo właśnie w ten sposób chcemy się rozwijać” – mówił marszałek Wojciech Saługa.

Całkowity koszt modernizacji budynku zlokalizowanego w Katowicach przy ulicy 1 Maja 50 to 21,5 mln zł. W części kosztów partycypował samorząd wojewódzki. Wizualnie obiekt ma być przywrócony do stanu pierwotnego. Budynek będzie siedzibą władz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i części administracji. Oprócz funkcji biurowych i reprezentacyjnych, zostanie zaadaptowany do pełnienia roli centrum relacji z otoczeniem biznesowym i społeczno-politycznym oraz funkcji o charakterze kulturalnym, z korzyścią dla uczelni, miasta i regionu.

Zdaniem rektora budynek główny ma służyć społeczności lokalnej i mają do niego powrócić biura rektorskie, kanclerskie oraz jednostki mające bezpośredni dostęp do studentów, pracowników i absolwentów. Zostaną tam oddane pomieszczenia służące kontaktom z otoczeniem, czyli sala senacka, sale konferencyjne i patio.

Sporo miejsca poświęcono również planowanej koncepcji zagospodarowania kampusu uczelni w przestrzeni miejskiej, o której mówił architekt Tomasz Konior. Celem opracowania było wskazanie wytycznych projektowych pokazujących kierunki przekształceń urbanistycznych kampusu prowadzących do poprawy jego funkcjonowania i dostosowania do nowych potrzeb.

„Uniwersytet czerpie siłę z relacji z otoczeniem i nie może być miejscem wirtualnym, dlatego tak istotna jest dla nas kompleksowa, długofalowa przebudowa kampusu. Znajdujemy się w zabytkowym budynku rektoratu, który oddamy po długiej, trwającej siedem lat modernizacji. Drugi obszar aktywności ma dotyczyć zachodniej części ulicy Bogucickiej, gdzie chcemy w przyszłości realizować projekt strefy biznesowo-akademickiej” – podkreślał rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach Robert Tomanek.

W trakcie spotkania można było zwiedzić remontowane pomieszczenia budynku. Jego uroczyste otwarcie planowane jest na 18 września 2018 roku.
Zobacz również

więcej w kategorii: edukacja inwestycje

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie